Wróć do poprzedniej strony

Najpopularniejsze formaty video w komunikacji B2B

Jan Urbanowicz
Audio/Video Communication Leader

Pomimo tego, że komunikacja B2B różni się od tej kierowanej bezpośrednio do klienta indywidualnego, posiadają one ze sobą wiele cech wspólnych. Przede wszystkim część trendów obecna jest w obydwu rodzajach komunikacji, a wyróżnić tu należy przeróżne rodzaje ruchomych obrazów, czyli videomarketing. 

O samym videomarketingu pisaliśmy, a nawet mówiliśmy już nie raz. Zresztą nie tylko my. Nie trzeba daleko szukać, wystarczy samemu włączyć jakiekolwiek medium społecznościowe, by zauważyć, że video od lat króluje i prędko – jeśli w ogóle – nie odda miejsca na podium. Dlatego też warto wiedzieć, jakie formaty najlepiej przysłużą się Twojej firmie oraz marce osobistej i dlaczego należy je wdrożyć do swojej strategii marketingowej.  

Jeśli po lekturze tego wpisu będziesz się zastanawiać, co zrobić dalej, zajrzyj do naszego e-booka. Zaczynajmy! 

Video produktowe 

Gdybym zapytał, czym zajmuje się Twoja firma, jest 90% szans, że odpowiedź brzmiałaby: sprzedażą produktów lub usług. Dlatego też dane produkty, które oferujesz swoim klientom, należy w odpowiedni sposób przedstawić. Owszem, możesz mieć katalog na swojej stronie internetowej, wpis na blogu czy zdjęcia na profilach w mediach społecznościowych. Jednak nic nie zastąpi rzetelnej prezentacji produktu. Z racji tego, że nierealne jest pojechać do każdego potencjalnego klienta, by opowiedzieć mu o swoich rozwiązaniach, lepiej będzie nagrać odpowiednie video. Możesz je później zamieścić w każdym miejscu w sieci, gdzie obecna jest Twoja firma lub umieścić w swoim mailingu, czy newsletterze. 

Case study 

Mamy produkt. Jednak warto przekazać innym, jak mogą go wykorzystać, a właściwie jak Ty możesz to zrobić przy pomocy tegoż produktu lub usługi. Do zrealizowania tego celu idealnie sprawdzi się studium przypadku, czyli powszechnie znane case study. Za jego pomocną możesz wraz ze swoim klientem opowiedzieć historię tego, jak dzięki swojej wiedzy, zrozumieniu potrzeb i niezbędnym narzędziom, przyczyniłeś się do zrealizowania konkretnego projektu. To idealny format do pokazania w praktyce, że zależy Ci nie tyle na sprzedaży, ile na dostarczaniu rozwiązań, których tak naprawdę oczekują klienci. 

Testymonial klienta 

Jeśli klient jest zadowolony z Ciebie i Twojej firmy zapytaj, czy mógłby się tą opinią podzielić. Jasne, może napisać recenzję, ale o wiele lepszym rozwiązaniem będzie testymonial. Podobnie jak w przypadku case study, tu będzie pokazana praktyka. Filmy typu testymonial to relacje klientów z pierwszej ręki na temat ich doświadczeń z Twoim produktem B2B. Filmy te są idealnym sposobem na przekonanie innych potencjalnych klientów o wartości Twojego produktu. Pamiętaj, aby pracować z klientem nad scenariuszem, który jest autentyczny dla jego doświadczenia, ale nadal tworzy angażujące wideo, które służy Twoim celom. Zawrzyj w nim postacie, problem i jego rozwiązanie. 

Reportaż z wydarzenia 

Jeśli bierzesz udział w wydarzeniach branżowych jako prelegent lub jako uczestnik, warto zrobić relacje i podsumowanie takiego wydarzenia. Postaraj się oddać na filmie atmosferę, jaka w tym czasie panowała, pokaż najciekawsze wystąpienia lub reakcje publiczności. Zainteresuj ludzi tematem na tyle, by wyczekiwali kolejnej edycji. Takie video pokaże, że jesteś na bieżąco z tym, co dzieje się w twojej branży i że podążasz za trendami. 

Wywiady eksperckie i webinaria 

To formaty, które w ostatnich latach nabrały mocno na popularności. Oba pozawalają pokazać Ciebie jako eksperta, który mówiąc kolokwialnie, zna się na rzeczy. Wywiady pozwolą Ci zaprosić do rozmowy wartościowych gości, z którymi możesz porozmawiać o najgorętszych aktualnie zagadnieniach z Twojej branży. Za pomocną tego formatu możesz przyciągnąć do swojej firmy potencjalnych klientów i przekażesz im wartościową treść, która może się okazać Twoją odpowiedzią na ich problemy i wyzwania. 

Innym formatem, za pomocą którego możesz przekazać swoją ekspercką wiedzę, są webinaria. Możesz prowadzić je samodzielnie albo z gośćmi. Na żywo lub nagrane wcześniej. Decyzja należy do Ciebie. Warto w nich zadać o odpowiednią oprawę wizualną, pomoce w postaci prezentacji, czy sesji demo, dzięki czemu nie będziesz tylko kolejną „gadającą głową “.  

Więcej o samym formacie przeczytasz w innym wpisie na naszym blogu. 

Bonus 

Powyższe formaty to takie, które przede wszystkim wykorzystuje się w komunikacji B2B. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby próbować innych rzeczy, również tych automatycznie przypisywanych działaniom B2C. Do tego grona możemy zaliczyć między innymi rolki na Instagramie, czy też prowadzenie komunikacji na TikToku. 

Bez względu na to, jakie formaty zdecydujesz się wykorzystywać, musisz wiedzieć, co chcesz przekazać swoim obecnym i potencjalnym klientom. Odpowiedni format wideo będzie jedynie narzędziem do tego, by do nich dotrzeć. 

Ten temat może również Ciebie zainteresuje?

Video marketing to jeden z elementów składających się na strategię marketingową. Jak można go zdefiniować? „Są działania długofalowe, często wielokanałowe, w których do budowania świadomości marki i produktu wykorzystywany jest format video.”

Regularne publikacje i merytoryczne treści to tylko niektóre z elementów składających się na skuteczne działania content marketingowe. Jak zaciekawić odbiorców, zbudować ich zaufanie oraz stworzyć spójny i emocjonalny obraz? Wystarczy opowiedzieć im jakąś historię. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, aby były one oryginalne, ciekawe i skłaniały do refleksji. Dobra historia niesie ze sobą określone przesłanie oraz potrafi stworzyć więź na linii firma – konsument.

Co musisz zrobić, zanim zaczniesz publikować w mediach społecznościowych? Jak zdefiniować grupę docelową i dobrać kanały komunikacji? Sprawdź!