Wróć do poprzedniej strony

Jak tworzyć dobre treści wideo w internecie? Video intencjonalne

bartosz-bredy-socialcube
Bartosz Bredy
Co-Founder & VP at SocialCube

Materiały filmowe stanowią już ponad 80% wszystkich publikowanych w internecie treści. Video marketing stał się integralną częścią strategii promocyjnych i wizerunkowych większości marek. Nie ma w tym nic zaskakującego biorąc pod uwagę fakt, że takie działania wprost przekładają się on na wymierne zwiększenie rozpoznawalności i wzrost sprzedaży.

tworzenie treści, social media, wideo, aparat

Materiały intencjonalne – czyli jakie?

W poprzednim artykule skupiliśmy się na produkcjach tworzonych z myślą o organicznych odtworzeniach, czyli (w większości) krótkich formach, które utrzymują uwagę użytkownika, gdy ten spontanicznie przegląda np. swoją tablicę w mediach społecznościowych. Ich przeciwieństwo, zarówno pod względem formy, jak i treści oraz funkcji, stanowią materiały intencjonalne. To filmy, które użytkownicy oglądają celowo, a nie dlatego, że wyświetliły się na ich tablicach w serwisach social media. Sami wybierają treści i decydują się na ich odtworzenie. Intencjonalne filmy (przynajmniej w rozumieniu video marketingu) to w większości dłuższe formaty – relacje z wydarzeń, filmy eksperckie, wywiady, webinaria, filmy poradnikowe etc.

Czym jest intencjonalność?

Warto sprecyzować czym dokładnie jest wspomniana intencjonalność. Rozumiemy ją jako celowe odtworzenie video przez użytkownika oraz wszystkie podejmowane przez niego działania, które go do tego doprowadziły. Intencjonalność nie sprowadza się wyłącznie do kliknięcia przycisku “play”. To również dotarcie do filmu poprzez zapytanie w wyszukiwarce, czy wejście w link w poście promocyjnym. Innymi słowy, organiczne treści mogą skutecznie zostać wykorzystane do promocji i zwiększenia wyświetleń intencjonalnych filmów. Warto mieć to na uwadze planując komunikację marki.

Co wyróżnia dobry film intencjonalny?

W przeciwieństwie do filmów organicznych, największym wyzwaniem nie jest przyciągnięcie uwagi widza, lecz jej utrzymanie. Zwłaszcza, że w większości mamy do czynienia z dłuższymi formatami video.

O co warto zadbać tworząc taki film?

  • Powinniśmy zadbać o odpowiednią scenografię.
  • Kadry – więcej niż jeden.
  • Merytoryczna i zrozumiała dla odbiorców zawartość.
  • Jasne opisanie, o czym jest film.
  • Oprawa dźwiękowa oraz plansze początkowe i końcowe, zwłaszcza jeśli to część cyklu.

Kiedy warto publikować video intencjonalne?

Dłuższe filmy dają możliwość przekazania odbiorcom wiedzy, a także zaangażowania ich w relację z marką. Są dobrą inwestycją wtedy, gdy zależy nam na zbudowaniu zaufania, eksperckości oraz edukowaniu odbiorców. To także dobre rozwiązanie w przypadku, gdy mamy lojalną społeczność, której chcemy zaoferować wartość dodaną, w postaci wiedzy lub rozrywki.

Video marketing niewątpliwie stał się ważnym elementem strategii digital marketingowych. Wiele marek inwestuje w produkcje filmowe, inspirując się trendami w swoich branżach. Warto jednak pamiętać, że film, podobnie jak każdy inny rodzaj treści, musi być dostosowany do grupy odbiorców. Tutaj warto mieć na uwadze nie tylko sam przekaz, ale także format. Takie działania video marketingowe mają szansę realnie przyczynić się do wzrostu rozpoznawalności marki i sprzedaży.

Ten temat może również Ciebie zainteresuje?

Jakie formy video możesz wykorzystać w mediach społecznościowych? W jaki sposób wypromować treści video w Social Mediach? Sprawdź!

Każdy, kto chce budować markę osobistą w mediach społecznościowych, prędzej czy później zmierzy się oko w oko z…. kamerą!