Wróć do poprzedniej strony

Jak napisać scenariusz video eksperckiego?

Każdy, kto chce budować markę osobistą w mediach społecznościowych, prędzej czy później zmierzy się oko w oko z…. kamerą! Zanim zaczniemy nagrywać, warto wiedzieć, jak się do tego dobrze przygotować. Jeżeli planujemy dzielić się w video eksperckim wiedzą, bardzo ważnym elementem produkcji będzie opisanie tego, co konkretnie chcemy przekazać.

wideo, scenariusz, video marketing, czytający mężczyzna

Wiedza w porządku

Video eksperckie, jak sama nazwa wskazuje, to materiał edukacyjny. Możemy podzielić się w nim swoją wiedzą, ciekawym case study albo opowiedzieć np. o narzędziach przydatnych w naszej pracy. Możliwości jest bardzo wiele, ale kierunek wspólny: tutaj liczy się merytoryka! Bardzo ważne jest, aby wypowiedź eksperta nie była zbyt ogólnikowa i, dawała odbiorcom konkretną wartość.

Warto pamiętać o tym, że filmy w mediach społecznościowych (i nie tylko) oglądają ludzie o różnym poziomie wiedzy czy wtajemniczenia w naszą branżę. Scenariusz musi być zatem zaprojektowany tak, aby zrozumiało nas szerokie grono widzów. Zanim przystąpimy do pisania wypowiedzi, możemy uporządkować tematy tak, aby mówić od ogółu do szczegółu.

Brzmi jak plan

Pisanie scenariusza warto zacząć od konspektu. Podobnie jak w przypadku artykułu, rozpisujemy w punktach, o czym chcemy opowiedzieć przed kamerą. Zaczynamy od wprowadzenia, rozwinięcia zagadnienia, a kończymy na pożegnaniu i Call to Action (czyli np. zaproszenia do subskrybowania kanału).

Następnie w każdej części rozwijamy podpunkty, w których wpisujemy już konkretne, niezbędne do zapamiętania informacje. Może to być statystyka, cytat, odniesienie do badań czy książki. Możemy też krok po kroku rozpisać kolejne etapy do wykonania, jeżeli zamierzamy przygotować tutorial. Planując nasze wystąpienie w taki sposób unikniemy sytuacji, że zapomnimy o czymś powiedzieć lub czegoś pokazać. W przypadku artykułów czy postów łatwo jest dopisać kolejne zdanie. Dogranie sceny do filmu wymaga natomiast zaangażowania kilku osób!

Dwa style przemawiania

Na tym etapie przygotowań możemy wybrać jeden z dwóch sposobów działania. Pierwszy, pozostać przy scenariuszu rozpisanym szczegółowo w punktach, lub drugi – dokładnie rozpisać nasze wypowiedzi. Zwykle, szczególnie początkującym mówcom, doradzamy ten pierwszy sposób. Spontanicznie formułowana wypowiedź jest bardziej swobodna i naturalna. Nie skupiamy się tylko na czytaniu czy zapamiętanych słowach, ale też na mimice oraz gestach.

Przygotowanie pełnych kwestii wypowiedzi to trudniejsze zadanie. Trzeba zadbać o to, aby tekst brzmiał naturalnie, był melodyjny i łatwy do zapamiętania. Zaletą tej metody jest pełna kontrola nad tym, czy wypowiedź będzie poprawna stylistycznie i słowo w słowo taka, jak sobie zaplanujemy. Jeżeli zdecydujemy się na stworzenie takiego pełnego scenariusza, możemy wgrać tekst do promptera, aby mówca podczas nagrania mógł po prostu przeczytać swoją kwestię.

Bez względu na to, który rodzaj scenariusza wybierzemy, warto przygotować go na kilka dni przed nagraniem i dostarczyć osobie, która będzie występować przed kamerą. Powinna ona przeczytać go co najmniej kilka razy, zapamiętać kolejność scen i poszczególnych kwestii. Wówczas nagranie przebiegnie sprawniej, a ostateczne video eksperckie będzie po prostu lepsze.

wideo, scenariusz, video marketing, czytająca kobieta i mężczyzna

Czego nie może zabraknąć w dobrym scenariuszu?

  • Powitanie – nie powinno być dłuższe niż dwa zdania, jednak na początku video eksperckiego dobrą praktyką jest przedstawić się i krótko zapowiedzieć, o czym będziemy mówić.
  • Didaskalia – czyli opisy scenografii i zachowania mówcy. Gdzie będziemy kręcić film? Kto będzie w nim występował i jak wyglądał? Jakie kadry będzie widział odbiorca? Jaką postawę ma przyjąć mówca?
  • Pożegnanie – video eksperckie warto zakończyć Call to Action, czyli zaproszeniem do subskrybowania kanału, wizyty na stronie internetowej lub do bezpośredniego kontaktu.

Chcesz nagrać dobry film? Napisz do nas – doskonale wiemy, jak ugryźć temat! Możesz też zajrzeć do naszego portfolio.