Wróć do poprzedniej strony

Design Thinking – kilka ćwiczeń, które rozbudzą Twoją kreatywność

Jeśli poruszasz się w obszarze zarządzania projektami, to zapewne nie jest Ci obce określenie Design Thinking. Ta popularna metoda umożliwia kreację i wdrażanie nowych produktów i usług, opierając się na potrzebach użytkowników.
W tym tekście skupimy się jednak na mniej formalnej stronie tej metody i wykonamy wspólnie kilka ćwiczeń, które będą rozgrzewką kreatywną i przygotują Cię do docelowej części warsztatowej.

Design Thinking, ćwiczenia, kreatywność, karteczki samoprzylepne,

Na czym polega Design Thinking?

Design Thinking to podejście do projektowania innowacyjnych rozwiązań. Jego celem jest stworzenie produktu, usługi lub procesu, które odpowiedzą na realne potrzeby użytkowników, będą możliwe do wykonania oraz ekonomicznie opłacalne.

Metodę tę możemy zastosować praktycznie wszędzie – od wymyślenia nowej oferty szkoleniowej w firmie, po zaprojektowanie autobusu działającego na parę wodną.

Proces składa się z 5 etapów:

  1. Empatyzacji – czyli wczucia się w potrzeby użytkownika oraz zebranie danych
  2. Definiowania problemu – z czym nasz użytkownik się boryka?
  3. Generowania pomysłów – w jaki sposób możemy rozwiązać jego bolączki?
  4. Budowania prototypów – jak przełożyć te pomysły do świata realnego?
  5. Testowanie – sprawdzenie, czy nasze rozwiązania rzeczywiście odpowiadają na potrzeby użytkownika

Kluczowym elementem warsztatu Design Thinking jest interdyscyplinarny zespół, który składa się ze specjalistów z różnych dziedzin. Dzięki temu możemy zderzać nasze pomysły z wieloma perspektywami i na bieżąco weryfikować, czy są one realne do wykonania i skuteczne.

Rozgrzewka

Pora na kilka ćwiczeń, które zadziałają lepiej niż kawa i pobudzą Twoją wyobraźnię do działania.

Choć z pozoru mogą one wydawać się śmieszne i przypominać zabawę dla dzieci, w rzeczywistości pomogą Ci w wyjściu poza utarte szlaki myślenia i w znalezieniu zupełnie nowych pomysłów.

Gotowi? Zaczynamy!

1. Kółko, kwadrat i trójkąt

Weź kartkę papieru oraz długopis. Ustaw stoper na 10 minut. W przeciągu tego czasu narysuj jak najwięcej przedmiotów lub postaci, które składają się tylko z trzech elementów: trójkąta, kwadratu oraz kółka. Możesz dowolnie operować rozmiarem kształtu, ale nie możesz go modyfikować (np. rozciągać, ucinać). Każdy z kształtów możesz wykorzystać tylko raz!

Czas start!

Design Thinking, ćwiczenia, kreatywność, budzik

2. Połącz kropki

Celem tego zadania jest znalezienie zwią­zku po­mię­dzy dwo­ma zupełnie przy­pad­ko­wy­mi wy­ra­za­mi. To Ty decydujesz, co będzie je ze sobą łączyć.

Przykład:

SZYNKA + KOŚCIÓŁ

Niektóre wyznania zabraniają spożywania mięsa, np. buddyzm. Kościół również stricte związany jest z wiarą. Zatem tym, co łączy te dwa wyrazy, będzie religia.

Teraz pora na Ciebie, to Twoje trzy zestawy:

LUSTRO + MARYNARZ

HERBATA + ORZEŁ

ŁZA + JODŁA

3. Zastosowanie przedmiotu do celów innych niż założone

W tym ćwiczeniu bierzemy pod lupę 3 przedmioty codziennego użytku i próbujemy znaleźć dla nich 5 zupełnie innych funkcji, niż te, które spełniają zazwyczaj.

Przykład: skarpetka może być sakiewką na pieniądze, rękawiczką kuchenną, pojemnikiem na banany, etui na telefon lub pokrowcem na broń.

Oto Twój zestaw przedmiotów:

PILNIK
MIOTŁA
PATELNIA
Do dzieła!

4. Łączenie w pary

Przed nami ostatnie ćwiczenie. Na kartce napisz, jaka rzecz ułatwia Ci życie i chętnie z niej korzystasz. Obok napisz nazwę przedmiotu, który uważasz na nieużyteczny i który wywołuje w Tobie irytację.

Teraz spróbuj ulepszyć tę “gorszą” rzecz, łącząc ją w dowolny sposób z przedmiotem, który sobie cenisz.

Tutaj mój przykład:

Bardzo cenię sobie aplikację “Jak Dojadę”, ponieważ mogę dzięki niej dojechać na czas do celu.

Irytuje mnie moja lampka nocna na baterie, ponieważ nigdy nie wiem, kiedy się rozładuje, a nie zawsze mam na podorędziu zapas baterii.

Rozwiązanie: Tym, co lubię w aplikacji Jak Dojadę, jest klarowna informacja o godzinach odjazdu oraz czasie podróży. Licznik jest tutaj kluczowym elementem. Gdyby moja lampa nocna miała wbudowany wyświetlacz, który pokazuje stan baterii i zaświeca się na czerwono, gdy jest ona na wyczerpaniu, mogłabym reagować odpowiednio wcześnie i kupować baterie z wyprzedzeniem.

Twoja kolej!

Design Thinking, ćwiczenia, kreatywność, notes

W jaki sposób tego typu ćwiczenia zwiększają innowacyjność?

Być może szukając nowego zastosowania dla patelni wpadniesz na całkiem użyteczny pomysł. A może rysując różne obiekty z użyciem jedynie trzech kształtów, zauważysz, jak wiele możliwości daje Ci nawet bardzo mały zasób elementów.

Takie warsztaty kreatywne to oczywiście dopiero początek do powstania konkretnego rozwiązania. Są one jednak niezwykle ważne, ponieważ pozwalają Ci spojrzeć na codzienne rzeczy z niecodziennej perspektywy. Warto dać sobie i swojemu zespołowi tę przestrzeń, aby pobudzić kreatywność i otworzyć się na niestandardowe pomysły.

Teraz możesz przejść do projektowania swojego własnego rozwiązania, które będzie dostosowane do potrzeb Twoich klientów lub organizacji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o metodzie Design Thinking i zobaczyć “żywe” przykłady zastosowania tej metody, zajrzyj na oficjalną stronę: https://designthinking.pl/

A może szukasz kreatywnych specjalistów, którzy stworzą dla Twojej firmy nieszablonowy film wizerunkowy? W takim razie jesteś pod dobrym adresem ? Zobacz naszą ofertę video marketing.