Wróć do poprzedniej strony

Aktywność biznesowa w social media, a wizerunek firmy

Joanna Sulejczak

W dzisiejszych czasach social media opanowały cały świat – facebook ma ponad 2 miliardy użytkowników, z czego ponad miliard z nich loguje się tam codziennie. Z Instagrama korzysta 700 milionów osób, z LinkedIna 500 milionów. Twittera odwiedza 330 milionów osób, a Pinteresta 175 milionów.

Dużo? Z pewnością, a liczba użytkowników jeszcze wzrośnie. Zaraz po czasie jaki poświęcamy na sen i oglądanie telewizji, przeglądanie kanałów mediów społecznościowych to najczęściej wykonywana czynność przeciętnego mieszkańca planety. Wg badań na social media poświęcamy dziennie:

  • 40 minut na Youtube’a
  • 35 minut na Facebooka
  • 25 minut na Snapchat
  • 15 minut na Instagram

No pokaż mi się, czyli social media a rozpoznawalność marki

Nie trzeba być geniuszem, aby zauważyć ogromną siłę mediów społecznościowych, jednak dalej wiele firm nie zdaje sobie sprawy jak wielki mają one potencjał.

Korzystanie z social mediów w znacznym stopniu wpływa na rozpoznawalność marki. Skąd możemy dowiedzieć się czegoś interesującego o danej firmie? Ze strony internetowej? Z reklamy w telewizji? Po części pewnie tak, ale zdecydowanie lepszym środkiem przekazu będą social media. Używanie ich do celów marketingowych zmniejsza barierę między firmą a konsumentem. Zastosowanie mediów społecznościowych jako źródła informacji o nas pozwala dać się nam lepiej poznać. Należy regularnie dodawać posty, być aktywnym, wchodzić w interakcje z ludźmi. W tej sposób sprawimy, że bariera firma – klient będzie znacznie zminimalizowana.

Czy social media mają wpływ na sprzedaż?

Jesteśmy społeczeństwem informacyjnym, a nasza naturalna ciekawość sprawia, że przed zakupem chętnie czytamy o produkcie, sprawdzamy jego charakterystykę, porównujemy z innymi, podobnymi. Obecnie, to właśnie media społecznościowe mają duży wpływ na generowanie szans sprzedażowych, a zatem właściwe prosperowanie przedsiębiorstw. Rozwinięte kanały informacyjne w postaci social mediów dają nam przewagę już na starcie, zaś marginalizowanie wpływu mediów społecznościowych na sprzedaż, może okazać się ryzykowne. Szczególnie, gdy konkurencja skutecznie wykorzystuje już takie rozwiązania.

Bardzo efektywnym narzędziem jest LinkedIn – zrzeszający pół miliarda użytkowników. Dziś ten serwis specjalizujący się w kontaktach zawodowo- biznesowych jest jednym z najbardziej popularnych. Dobrze skonstruowany profil może skłonić potencjalnych klientów do skorzystania z usług. Niewątpliwym atutem tego kanału jest możliwość pisania artykułów oraz udzielania się w branżowych grupach dyskusyjnych. Serwis umożliwia przekierowanie użytkownika na inne kanały social media firmy.

Być albo nie być … w social media

Można bronić się przed social mediami – ale po co? W zdigitalizowanym świecie ważną rolę pełni informacja. To od ciebie zależy czy i gdzie chcesz ją umieścić. Im szybciej informacja o twojej firmie dotrze do konsumenta – tym lepiej. Skoro social media nam to ułatwiają, dlaczego z tego nie skorzystać?