Aby skutecznie działać w programie Employee Advocacy, niezbędne jest zaangażowanie zarówno ze strony organizacji, jak i pracownika. Wspólnie wyznaczane cele, ustalenie strategiczny elementów komunikacji oraz wsparcie merytoryczne to podstawa udanej współpracy. Na świecie jest 3,1 miliarda użytkowników mediów społecznościowych – wykorzystaj potencjał społeczności i nawiąż z nimi kontakt już dziś[i]!

Wejdź w relację win-win

Wiele osób przystępując do programu Employee Advocacy zastanawia się, jakie będą mieli z tego korzyści. Bądź co bądź, udostępniają swój wizerunek i profil na portalu społecznościowym w celu promowania pracodawcy. Budowanie marki osobistej pracownika jest obustronną inwestycją. Firma szkoli go, pozwala mu inwestować część czasu pracy w budowanie swojej rozpoznawalności, często także korzysta z usług agencji marketingowej, aby skutecznie prowadzić działania promocyjne. Pracownik zyskuje większą wartość na rynku pracy, ma możliwość budowania swojej wiarygodności i rozpoznawalności jako eksperta. Organizacja natomiast zyskuje ambasadora w sieci, „żywą referencję”, osobę, która angażuje potencjalnych Klientów. Istotą programu Employee Advocacy jest, aby obie strony miały świadomość wzajemnych korzyści i były zaangażowane w projekt.

Bądź ekspertem w swojej dziedzinie

W mediach społecznościowych jest na odwrót niż w przysłowiu „Jak Cię widzą tak Cię piszą”. Nie wystarczy być aktywnym, aby mieć realny wpływ na swoją sieć kontaktów. Co jest istotne?

Bardzo ważne jest, aby adwokat marki naprawdę wiedział, o czym pisze – był autentyczny! Dziel się wiedzą, edukuj swoich Klientów, obserwuj branżowe nowości i bądź pierwszym, który poinformuje o nich swoją sieć kontaktów. Ludzie w mediach społecznościowych, szczególnie na LinkedIn, szukają ekspertów. Osób, które mają kompetencje i wiedzą, w jaki sposób rozwiązać ich problemy. Tak powstają udane relacje biznesowe – podczas rozmowy o rozwiązaniach. Twórz merytoryczne treści i miej odwagę podejmować dyskusję.

Przenoś kontakty z online do offline

Aktywność adwokatów marki w mediach społecznościowych powinna być jednym z kanałów, spójnym z całą strategią komunikacji. Co to oznacza dla pracownika? Treści oraz sposób, w jaki rozmawia ze swoją siecią kontaktów, powinien odzwierciedlać nie tylko markę osobistą adwokata, ale także konsekwentnie nawiązywać do firmy, którą reprezentuje. Zadania adwokata nie kończą się jednak na aktywności w sieci. Nie chodzi nam przecież o to, aby parafrazując „Co się stało na LinkedInie, zostało na LinkedInie”. Relacje nawiązane online, powinny mieć swoją kontynuację w spotkaniach z Klientami, m.in. na konferencjach, wydarzeniach branżowych, a finalnie na spotkaniach sprzedażowych. Angażując się w program Employee Advocacy warto pamiętać o tym, że ostatecznym celem programu jest rozwój organizacji i osiągnięcie celów biznesowych.

Jak skutecznie działać w programie Employee Advocacy? W praktyce – merytoryczne treści, aktywne nawiązywanie relacji oraz regularna obecność w mediach społecznościowych. Tylko tyle i aż tyle dzieli Was od skutecznego wdrożenia programu!

marlena-stremler

Marlena Stremler – Social Media Specialist

[i] top10-websitehosting.co.uk

 

Copyright 2018 SocialCube. Wdrożenie